Rząd podjął działania mające na celu rozwiązanie problemu niedoboru personelu w polskiej policji. Aby to osiągnąć, planuje ułatwić absolwentom szkół ponadpodstawowych proces rekrutacji oraz przyciągnąć do służby byłych funkcjonariuszy. Zaznacza się, że obecnie liczba pracowników jest zbyt niska.

POLECAMY: Policja bije na alarm. W Warszawie brakuje 20 procent policjantów

Projekt nowelizacji ustawy o policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji został opublikowany w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jego celem, jak podają wnioskodawcy, to poprawa procedur kwalifikacyjnych do pracy w policji oraz pozyskanie jak największej liczby odpowiednich kandydatów. Zmiany będą dotyczyć głównie uczniów szkół ponadpodstawowych, potencjalnych przyszłych funkcjonariuszy. W tych placówkach planuje się utworzenie oddziałów o profilu mundurowym, aby w przyszłości rekrutować spośród ich absolwentów. Dodatkowo, dla byłych, kompetentnych i doświadczonych funkcjonariuszy policji, zostanie stworzona osobna ścieżka kwalifikacyjna.

POLECAMY: Policja bije na alarm. Brakuje 13 tysięcy funkcjonariuszy

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, liczba etatów w jednostkach policji określona w ustawie budżetowej na bieżący rok wynosi 108 909, jednak według danych z marca zatrudnionych jest jedynie 92 647 policjantów (z czego dodatkowo 14 etatów finansowanych jest przez lokalne samorządy). Tym samym, w Polsce brakuje ponad 16 tysięcy osób do pracy w policji. W ubiegłym roku przyjęto do służby nieco ponad 5 100 nowych funkcjonariuszy, podczas gdy prawie 9 500 z nich opuściło służbę. Przewiduje się także zwiększenie liczby etatów do końca przyszłego roku.

– W tym stanie rzeczy niezmiernie istotnym jest wprowadzanie dodatkowych, nowych rozwiązań prawnych, które będą odpowiedzią na aktualne wyzwania i spowodują napływ dodatkowych kandydatów spełniających oczekiwania służby – podkreślono w uzasadnieniu. -Nowe rozwiązania muszą podążać za zmianami i odpowiadać na potrzeby kadrowe Policji, jak też uwzględniać specyfikę rynku pracy oraz profil kandydatów i ich predyspozycje – wskazano.

W praktyce, zgodnie z planowaną nowelizacją, proces kwalifikacyjny dla absolwentów szkół ponadpodstawowych zostanie skrócony. Według projektu, jeden z jego etapów, a mianowicie test sprawnościowy, będzie przeprowadzany już na poziomie szkoły. Natomiast procedura rekrutacji dla byłych policjantów będzie uzależniona od okresu, przez jaki nie pełnili oni służby, jak również od ich kwalifikacji zawodowych i stopnia policyjnego.

Projekt skierowano do uzgodnień międzyresortowych

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version