Sąd Okręgowy w Łodzi wydał ostateczny wyrok uniewinniający profesora Michała Romanowskiego w sprawie prywatnego aktu oskarżenia, który został zgłoszony przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów, Przemysława Radzika. Akt oskarżenia, oparty na artykule 212 Kodeksu Karnego, odnosił się do skargi złożonej przez profesora Michała Romanowskiego jako pełnomocnika sędziów Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna do wiceszefowej Komisji Europejskiej, Věry Jourovej. W obszernym piśmie opisano działania władz w stosunku do klientów profesora oraz zaapelowano do Jourové o obronę niezależności sądów w Polsce.

POLECAMY: Prokuratura krajowa wszczęła śledztwo ws. Schaba i Radzika

Dodatkowo, podniesiono kwestię niezrealizowanego wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 16 kwietnia 2021 roku, przywracającego do pełnienia funkcji sędziego Pawła Juszczyszyna. W swoim piśmie Romanowski opisał również działania rzecznika dyscyplinarnego i neosędzi Przemysława Radzika, który rzekomo domagał się akt sprawy związanej z orzeczeniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

POLECAMY: Bezpodstawnie wszczęte dyscyplinarki Juszczyszyna, Starosty i Ferka powierzone rzecznikowi ad hoc

W wydanym na początku maja 2022 roku oświadczeniu neosędzia Radzik zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek zwracał się do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy w celu „przekazania, przesłania lub udostępnienia jakichkolwiek aktów dotyczących oskarżonego sędziego Pawła J.”

Skorzystam z przysługujących mi środków prawnych przeciwko Michałowi Romanowskiemu — zapowiedział Radzik, który uważa się za sędzię.

Radzik poczuł się dotknięty oskarżeniem profesora, jakoby domagał się przed Izbą Dyscyplinarną zawieszenia Juszczyszyna za publiczne wyrażenie krytyki wobec własnego kraju. Neosędzia zaznaczył, że takie oskarżenia mają na celu szkalowanie jego osoby i mają na celu zniweczenie jego reputacji zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodatkowo, zarzucił, że taka postawa nie przystoi ani adwokatowi, ani profesorowi na Uniwersytecie Warszawskim.

Sąd Okręgowy w Łodzi ostatecznie uniewinnił profesora Michała Romanowskiego od oskarżenia o zniesławienie, zgodnie z postanowieniem zawartym w artykule 212 kodeksu karnego. Orzeczenie Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia z września 2022 roku, które było korzystne dla profesora, zostało potwierdzone przez sąd wyższej instancji.

Przemysław Radzik ma nadal możliwość złożenia kasacji do Sądu Najwyższego od tego wyroku. Ciekawe zatem czy uzurpator i represjonista skorzysta z tego prawa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version