Pfizer zgodził się na zawarcie ugody w sprawie ponad 10 000 pozwów, w których zarzucano, że firma nie ostrzegła pacjentów o możliwym ryzyku raka spowodowanym przez lek przeciw zgadze Zantac.

POLECAMY: AstraZeneca wycofuje swój „cudowny eliksir nieszczęścia”. Szpryca wycofana z użycia w Europie

Pozwy zostały złożone w sądach stanowych w całym kraju, ale umowy nie rozwiązują całkowicie kwestii narażenia Pfizera na roszczenia łączące Zantac z rakiem – według Bloomberg News.

POLECAMY: Czarne chmury nad von der Leyen. Europejscy prokuratorzy przejmują belgijskie śledztwo w sprawie szczepionek Pfizer

Warunki ugód nie zostały ujawnione.

POLECAMY: Potwierdzono nowe skutki uboczne u osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

The Post poprosił firmę Pfizer o komentarz.

Zantac został wprowadzony na rynek w 1983 r. przez Glaxo Holdings, spółkę, która obecnie jest częścią firmy GlaxoSmithKline.

Do 1988 roku był to najlepiej sprzedający się lek na świecie, ponieważ pacjenci zgłaszali korzyści związane z takimi schorzeniami jak zgaga, wrzody i refluks żołądkowy.

Patent firmy Glaxo na aktywny składnik leku Zantac, ranitydynę, wygasł w 1997 roku.

W tym samym roku firmy farmaceutyczne rozpoczęły prace nad generycznymi wersjami leku.

W 2020 r. Food and Drug Administration (FDA) zwróciła się do producentów leków o wycofanie Zantacu i jego generycznych wersji z rynku po tym, jak w próbkach leku znaleziono substancję rakotwórczą o nazwie NDMA.

POLECAMY: Pfizer wydaje 43 mld dolarów na zakup firmy specjalizującej się w walce z rakiem

Tysiące pozwów zaczęło gromadzić się w sądach federalnych i stanowych przeciwko firmom Pfizer, GSK, Sanofi i Boehringer Ingelheim.

W zeszłym miesiącu firma Sanofi osiągnęła porozumienie co do zasady w celu rozstrzygnięcia 4000 pozwów łączących Zantac z rakiem.

Sanofi nie ujawniło warunków finansowych umowy, ale Bloomberg News poinformował, że firma zapłaci 100 milionów dolarów – lub 25 000 dolarów każdemu powodowi.

Porozumienie, które nadal wymaga sfinalizowania, rozwiąże większość pozwów przeciwko francuskiej firmie farmaceutycznej w amerykańskich sądach stanowych, z wyjątkiem Delaware, gdzie większość spraw jest w toku.

Sanofi nadal stoi w obliczu około 20 000 pozwów dotyczących leku Zantac w sądzie stanowym w Delaware.

Sędzia w Delaware Superior Court w Wilmington rozważa losy około 70 000 spraw wniesionych przeciwko Sanofi i innym pozwanym, w tym GSK, Pfizer i Boehringer Ingelheim.

„Sanofi rozstrzyga te sprawy nie dlatego, że uważamy, że roszczenia są zasadne, ale raczej w celu uniknięcia kosztów i ciągłego rozpraszania uwagi w postępowaniu sądowym” – powiedział rzecznik Sanofi.

Sanofi i GSK straciły łącznie 45 miliardów dolarów ze swojej kapitalizacji rynkowej latem 2022 roku po tym, jak po raz pierwszy pojawiły się obawy dotyczące Zantacu.

Firma GSK rozstrzygnęła już szereg pozwów związanych z lekiem Zantac w Kalifornii.

Warunki tych ugód nie zostały ujawnione.

W zeszłym tygodniu odbyła się rozprawa sądowa w sprawie wniesionej przez kobietę z Chicago, która twierdzi, że zachorowała na raka jelita grubego po przyjmowaniu leku Zantac przez prawie 20 lat – była to pierwsza w historii rozprawa sądowa z udziałem osoby, która stosowała ten lek.

89-letnia Angela Valadez złożyła pozew przeciwko firmom GSK i Boehringer Ingelheim.

W swoim pozwie zarzuciła, że aktywny składnik leku, ranitydyna, z wiekiem przekształca się w rakotwórczy czynnik znany jako NDMA.

„Jesteśmy pewni naszego stanowiska opartego na faktach i nauce i z niecierpliwością czekamy na przedstawienie naszej sprawy w procesie” – powiedział rzecznik GSK w oświadczeniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version