W miniony piątek minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Maciej Duszczyk uczestniczyli w istotnych negocjacjach z przedstawicielami MSW Niemiec w Berlinie. Głównym tematem spotkania były sprawy związane z migracją, w tym kontrowersyjny incydent, który miał miejsce 14 czerwca w Osinowie Dolnym, woj. zachodniopomorskie.
POLECAMY: Duszczyk: Nie jesteśmy w stanie zweryfikować ilu w Polsce jest imigrantów
Siemoniak podkreślił, że podczas spotkania pani minister Faeser przeprosiła za incydent, w którym niemiecka policja przetransportowała pięcioosobową rodzinę Afgańczyków do Polski, nie przestrzegając obowiązujących procedur.
POLECAMY: Niemiecka policja potajemnie przemyca nielegalnych imigrantów do Polski – donoszą media
„Pani minister Faeser przeprosiła, wyraziła ubolewanie za ostatni incydent związany z tym, że niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową afgańską rodzinę na polską stronę i uczynili to poza procedurami, łamiąc przepisy. Pani minister zapewniła, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy” – powiedział Siemoniak.
POLECAMY: Tusk skłamał? Berlin mówi co innego niż polski rząd w sprawie rozmowy z Scholzem
Minister podkreślił również znaczenie rozmów dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zaznaczając, że Niemcy przyglądają się z uwagą rosnącemu zagrożeniu związanemu z agresją hybrydową ze strony Rosji i Białorusi. Podczas gdy kształtują się nowe władze Unii Europejskiej oraz zbliża się prezydencja Polski, bezpieczeństwo pozostaje sprawą kluczową.
„Z ministrami spraw wewnętrznych Niemiec i Austrii rozmawialiśmy także o pakcie migracyjnym, o tym, że Polska oczekuje jego elastycznego stosowania. Tematy migracyjne, sytuacja bezpieczeństwa były absolutnie na pierwszym planie. Oczywiście poinformowałem partnerów o aktach sabotażu organizowanych w Polsce na zlecenie rosyjskich służb i aresztowaniu 10 osób. Ministrowie zdają sobie sprawę z tego, że jest to zagrożenie dla całej Europy, także dla tych państw. Byli poruszeni tymi sprawami” – dodał szef MSWiA.
Spotkanie to stanowi istotny krok w relacjach między Polską a Niemcami w kontekście migracji oraz bezpieczeństwa regionalnego. Polska, zbliżając się do przewodnictwa w UE, dąży do zabezpieczenia swoich granic i promowania współpracy w zakresie polityki migracyjnej na arenie europejskiej.