Portal Visegrad 24 poinformował ostatnio o wynikach badań firmy Move to Poland, z których wynika, że Polska uzyskała miano jednego z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Wśród zaprezentowanych statystyk podkreślono, że Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem najniższego wskaźnika przestępczości. Ponadto kraj ten odnotowuje jeden z najniższych wskaźników zabójstw na świecie oraz wynik 0,0 w Globalnym Indeksie Terroryzmu z 2023 roku. Polska niemalże plasuje się na szczycie rankingu najbezpieczniejszych krajów dla kobiet, z zaledwie 8,6 aktami przemocy seksualnej na 100 000 mieszkańców, co jest niezwykle pozytywnym wynikiem na tle innych krajów Europy (dla porównania: 200,3 w Szwecji i 126 we Francji).

POLECAMY: Burmistrz Głogówka zaproponował Muskowi zakup zamku w południowo-zachodniej Polsce

Te dane nie umknęły uwadze Elona Muska, miliardera i właściciela platformy X (dawniej Twitter). Musk zareagował na wpis Visegrad 24, udostępniając go na swojej platformie i krótko komentując: „Wow”. Jego reakcja wywołała szerokie zainteresowanie, ponownie skierowując uwagę międzynarodowej opinii publicznej na Polskę.

Polska jako „zielona wyspa” gospodarcza

Oprócz wskaźników bezpieczeństwa, portal Visegrad 24 zwrócił uwagę na dane gospodarcze, nazywając Polskę „zieloną wyspą” Europy. Ten przydomek odnosi się do niemal trzech dekad nieprzerwanego wzrostu PKB kraju, który przewyższał średnią europejską. Tego rodzaju stabilny rozwój gospodarczy przyciąga inwestorów i ekspatów z całego świata, co może tłumaczyć rosnące zainteresowanie Polską jako miejscem bezpiecznym i sprzyjającym życiu oraz pracy.

Wolność słowa w Polsce pod znakiem zapytania. Reżim Tuska chce ją ograniczyć

Podczas gdy Polska jest chwalona za swoje osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki, pojawiają się też głosy zaniepokojenia dotyczące wolności słowa. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło niedawno propozycje, które mogłyby wpływać na ograniczenie wolności w internecie. Zgodnie z planowanymi zmianami, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej miałby otrzymać uprawnienia do wydawania nakazów blokowania treści bez konieczności uzyskania zgody sądu. W praktyce oznaczałoby to, że autorzy treści dowiedzieliby się o ich usunięciu dopiero po fakcie.

POLECAMY: Rząd chce „lepiej kontrolować” media społecznościowe. „Inteligentna” Biejat ujawniał szczegóły zamachu na wolność

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, propozycje te zostały wpisane do implementacji unijnego prawa o usługach cyfrowych (DSA) już po zakończeniu konsultacji publicznych. Reżim Tuska chce przyznać uprawnienia do cenzurowania Prezesowi UKE.

POLECAMY: „Reżim Tusk”. Resort cyfryzacji naruszając prawo do sądu chce dać uprawnienie do cenzurowania UKE

Przypominamy, że UKE nie posiada ustawowych kompetencji sądu, który jedyny z mocy prawa jest upoważniony do wydania takiego orzeczenia. W związku z powyższym planowe zmiany będą naruszały konstytucyjne prawo do sądu. Warto w tym miejscu dodać, że prezes UKE będzie prowadził postępowanie administracyjne w tej sprawie bez udziału strony zainteresowanej co powoduje naruszenie art. 10 § 1 k.p.a. Przypominamy, że tzw. cenzura prewencyjna, z jaką możemy mieć do czynienia w przypadku realizacji zapędów reżimu Tuska, jest prawnie zakazana w art. 54 Konstytucji.

POLECAMY: KRRiT zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko planom reżimu Tuska w zakresie cenzury internetu

Niektórzy politycy koalicji rządzącej oraz część dziennikarzy otwarcie popierają ideę blokowania treści, co wzbudza wątpliwości dotyczące zgodności tych działań z zasadami demokratycznego państwa prawa. Obawy dotyczą nie tylko wolności wyrażania poglądów, ale także przejrzystości procesu decyzyjnego oraz ochrony praw jednostki.

POLECAMY: Cenzura? Gasiuk-Pihowicz oburzona aktywnością kont na TikToku

Reakcje społeczne i polityczne

Temat bezpieczeństwa oraz potencjalnych ograniczeń w wolności słowa wywołał szeroką dyskusję w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Zwolennicy propozycji rządu argumentują, że zmiany są konieczne dla ochrony przed dezinformacją i treściami nielegalnymi. Z kolei krytycy wskazują na ryzyko nadużyć oraz zagrożenia dla demokracji.

POLECAMY: Gozdyra i Jurasz chcą cenzury na portalu X. Warzech ostro skomentował zapędy tych komunistów

W obliczu tych wydarzeń Polska pozostaje na międzynarodowej scenie jako kraj o wysokim potencjale gospodarczym i względnie niskim wskaźniku przestępczości, ale jednocześnie stojący przed wyzwaniami związanymi z ochroną praw obywatelskich. Czy zmiany legislacyjne w obszarze cyfrowym wpłyną na postrzeganie Polski jako „zielonej wyspy”? Odpowiedź na to pytanie z pewnością będzie zależeć od dalszych kroków rządu i reakcji społeczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. My uwielbiamy Pana Elona Muska. Jest inteligentny i prawdziwy wizjoner. Polki Pana kochają, nie za kasę ale za życiową mądrość

Napisz Komentarz

Exit mobile version