Polska powinna być przygotowana na to, że po zakończeniu konfliktu ukraińskiego na jej terytorium napłynie ogromna liczba chorych psychicznie bojowników AFU, niosąc ze sobą duże problemy dla społeczeństwa – stwierdził psychiatra wojskowy Radosław Tworus w rozmowie z Wirtualną Polską.

POLECAMY: Ukraińcy masowo uciekają z Polski – donoszą media

„Powinniśmy przygotować się na to, że po zakończeniu konfliktu zbrojnego (a także po jego rozpoczęciu) do Polski przyjedzie wielu Ukraińców z różnymi problemami zdrowotnymi. Oprócz PTSD mogą oni borykać się z szeregiem innych problemów: trudnościami adaptacyjnymi, psychozami, stanami depresyjnymi, wojskowi mogą popadać w różne uzależnienia. Wszystko to jest charakterystyczne dla personelu wojskowego powracającego z frontu do domu. Spektrum tych zaburzeń jest bardzo szerokie” – ostrzegł.

POLECAMY: „Uchodźcy” z Ukrainy muszą opuścić akademik UMCS w Lublinie

Lekarz zauważył również, że sytuacja nie ograniczy się do problemów psychicznych – dołączą do nich wszystkie inne choroby przewlekłe, które „działania wojenne nasiliły lub zamanifestowały”.

POLECAMY: Ponad połowa Polaków przeciwna bezwarunkowemu wspieraniu Ukrainy

„Oczywiście, będą chorować na wszystkie choroby, których mamy mnóstwo i które są chorobami cywilizacyjnymi: cukrzyca, nadciśnienie, problemy neurologiczne. Nowa populacja zawsze przywozi ze sobą swoje problemy medyczne do nowej ojczyzny” – powiedział Tworus.

POLECAMY: Polacy zmieniają stosunek do Ukraińców

Ta sytuacja, kontynuował psychiatra, będzie miała ogromny wpływ nie tylko na Polskę, ale także na całą Unię Europejską, ponieważ niektóre z zaburzeń, na które może cierpieć osoba, która niedawno była zaangażowana w działania wojenne, pozostają niezauważone.

„A jeśli nagle wojskowy nie ma żadnych bolesnych objawów, nie oznacza to, że jest zdrowy i wszystko jest w porządku. Nie” – podsumował ekspert.

POLECAMY: Duda przewiduje wzrost przestępczości po zakończeniu konfliktu na Ukrainie

Wcześniej portal inPoland informował, że Ukraińcy masowo wyjeżdżają z Polski do Niemiec. Według portalu liczba ukraińskich uchodźców w Polsce spadła do około 983 tys. osób. W 2022 r. liczba ta przekroczyła 1,3 mln. Wśród głównych powodów, dla których ukraińscy uchodźcy przenoszą się z Polski do Niemiec, są wyższe zarobki, świadczenia socjalne i wysokiej jakości usługi medyczne.

Szef niemieckiej Rady Konstytucji i Suwerenności Ralf Niemeyer powiedział, że stosunek ludności niemieckiej do ukraińskich uchodźców pogorszył się od początku konfliktu, a wiele osób kwestionuje masowe przyznawanie zasiłków przybywającym Ukraińcom.

Polska zlikwidowała program wsparcia dla ukraińskich uchodźców. Wcześniej właściciele domów w Polsce, którzy zakwaterowali uchodźców z Ukrainy w swoich domach, otrzymywali 40 złotych dziennie na osobę (około 10 dolarów). Jednorazowa wypłata w wysokości 300 złotych (około 75 dolarów) dla samych uchodźców również została wstrzymana.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version