Od nowego roku szkolnego ukraińscy przesiedleńcy zakwaterowani w hotelach usługowych będą musieli znaleźć inny dom, jeśli zabraknie miejsc. Również w Rydze około 500 Ukraińców musiało opuścić miejsca zakwaterowania dla turystów oferowane przez stolicę – informuje LSM.

Według Państwowej Straży Pożarnej i Ratownictwa do połowy sierpnia na Łotwie zarejestrowano ponad 36 600 uchodźców, a ponad 13 000 obywateli Ukrainy zostało zakwaterowanych w lokalnych gminach. Tylko siedem gmin dysponuje wolnymi miejscami dla Ukraińców, ale obłożenie wynosi około 90%.

POLECAMY: Już teraz brakuje żywności: w ciągu miesiąca skończyła się pomoc ludności dla Ukraińców

Gmina Jekabpils zakwaterowała kilku uchodźców w internacie Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Dyrektor wykonawczy gminy, Uldis Skreivers, powiedział, że od początku kryzysu mieszka tam tymczasowo średnio 30 Ukraińców. Większość wyjechała: część za granicę, do Norwegii, Unii Europejskiej, a część wróciła do kraju. Według Skreiversa w tej chwili nikogo tam nie ma.

Ponad 200 obywateli Ukrainy mieszka teraz w hotelu usługowym Ventspils University College. Władze miasta wciąż decydują, co się stanie, gdy wszyscy studenci wrócą do swoich akademików. Nie wiadomo jeszcze, ilu studentów będzie się ubiegać o miejsca w hotelu usługowym. Możliwe, że część uchodźców zostanie przeniesiona w inne miejsce, powiedział Armins Kleinbergs, kierownik hotelu usługowego.

POLECAMY: Stało się! Ukraińcy zostaną wykwaterowani z krakowskich akademików

Ryga gości obecnie 878 uchodźców w hotelach turystycznych. W internatach placówek oświatowych mieszka mniej niż 200 osób, powiedziała Linda Ozola, zastępca burmistrza gminy. 37 osób, których termin zamieszkania nie upłynie 1 września, będzie musiało zostać przeniesionych w związku z rozpoczęciem procesu akademickiego.

POLECAMY: »Zbierz ogórki, zrób pierogi«. UE nie chce już pomagać Ukraińcom

W lipcu stolica ogłosiła, że nie będzie już przyjmować nowych uchodźców, tłumacząc, że nie ma już miejsc w pensjonatach. Jednak po 1 lipca weszły w życie zmiany w zasadach osiedlania obywateli Ukrainy, przewidujące trzykrotnie mniejszą pomoc państwa niż stolica potrzebuje na zapewnienie mieszkań. Dla Rygi 100 euro miesięcznie na zakwaterowanie jednej osoby w pensjonacie to za mało, bo ceny są wyższe. Dlatego gmina postanowiła pokryć brakującą część ze swojego budżetu do 1 września.

„Rozpoczęliśmy aktywne informowanie Ukraińców, że po 1 września będą musieli sami pokryć różnicę w ostatecznej kwocie. Albo będą musieli opuścić lokal i poszukać innego mieszkania. W naszym przypadku jest to 536 osób” – powiedział Ozola.

Jednak Ryga nadal chętnie przyjmuje Ukraińców. Na początku tego miesiąca stolica zapowiedziała, że w przyszłości będzie można udostępnić mieszkanie za wyższą opłatą, ale na krótszy okres 60 dni.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version