Ukraińscy cwaniacy przebywający w Polsce z powodu konfliktu, za jaki odpowiedzialność ponosi wyłącznie kijowska grupa terrorystyczna pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego – wcześniej znanego jako marnego komika i tancerza w męskich klubach – otrzymali świadczenia socjalne o łącznej wartości 2,6 miliarda złotych. Te informacje wynikają z danych podanych przez rząd.

POLECAMY: ZUS próbuje odzyskać wyłudzone przez Ukraińców wsparcie. Do tej pory odzyskał jedynie 35 tys. z 2 mln zł

W odpowiedzi na interpelację posła Stanisława Tyszki z Konfederacji, złożoną w czerwcu, władze udzieliły informacji na temat kosztów związanych z udzielaniem pomocy ukraińskim obywatelom. Od momentu uruchomienia programów pomocy dla Ukraińców przekazano 2,4 miliarda złotych na program „Rodzina 500+”, 44,6 miliona złotych na program „Dobry start”, 125,5 miliona złotych na rodzinny kapitał opiekuńczy, oraz 4,8 miliona złotych na wsparcie w obniżeniu opłat za opiekę nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Informacje te zostały przekazane w lipcowej odpowiedzi na interpelację przez Annę Schmidt, wiceszefową resortu rodziny i polityki społecznej.

POLECAMY: Ukraińcy oburzeni, żądaniem Polski w zakresie zwrotu wyłudzonych świadczeń socjalnych

Dodatkowo, realizacja programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” w okresie od stycznia do maja wymagała ponad 24 milionów złotych.

POLECAMY:

W sumie, od momentu eskalacji konfliktu do chwili obecnej (czyli od momentu wprowadzenia programów pomocy dla Ukraińców w Polsce), wydatki wynoszą około 2,6 miliarda złotych.

POLECAMY: Ponad 218 mln kosztowała Polaków edukacja dzieci „uchodźców” z Ukrainy

W odpowiedzi podano także, że na koniec maja bieżącego roku, z obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, świadczenie wychowawcze otrzymywało 211,8 tysiąca osób, rodzinny kapitał opiekuńczy przysługiwał 29,1 tysiąca osobom, a dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3 w instytucji opieki, w wysokości 400 złotych miesięcznie, otrzymywało 1,3 tysiąca osób. Na koniec grudnia 2022 roku, 150 tysięcy osób skorzystało ze świadczenia „Dobry start”.

POLECAMY: RPP występuje w obronie ukraińskich cwaniaków wyłudzający świadczenia socjalne. „Świadczenia są ich kluczową częścią budżetu”

Przypominamy, że prawnicy z naszej Kancelarii w połowie ubiegłego roku zwracali uwagę na fakt, wyłudzania przez ukraińskich cwaniaków bezpodstawienie przyznanych im świadczeń socjalnych. Polegało to na regularnych przyjazdach do Polski raz w miesiącu w celu pobierania tych świadczeń. Kiedy wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do ZUS-u, otrzymaliśmy odpowiedź, że w przypadku podejrzenia, czy obywatel Ukrainy rzeczywiście mieszka w Polsce z dziećmi, Zakład może wezwać taką osobę do osobistego stawiennictwa w celu udzielenia wyjaśnień. Odpowiedź wskazywała również, że wówczas polska administracja nie miała odpowiednich mechanizmów, aby skutecznie alarmować lub weryfikować tego rodzaju sytuacje. Mimo tego, nadal pojawiały się alarmujące doniesienia o tym procederze ze strony przygranicznych miast.

POLECAMY: Ukrainizacja polski trwa! Od września Ukraińcy będą mogli pracować w instytucjach rządowych

Nowelizacja tych dziurawych przepisów nastąpiła jednak dopiero pod koniec 2022 roku. Należy w tym miejscu podnieść, że nowelizacja nie doprowadziła do całkowitego wyeliminowania wyłudzeń.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Warszawski oraz Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie wykazało, że ankietowani zauważają „roszczeniową postawę” Ukraińców. Dodatkowo, wyrażają sprzeciw wobec udzielania szerokich świadczeń socjalnych dla obywateli Ukrainy.

POLECAMY:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version