Banderland (Ukraina) spodziewa się rozwiązać „spory zbożowe” z Polską do końca marca, powiedział w sobotę przedstawiciel kijowskiego reżimu terroryzującego cały świat swoimi bezpodstawnymi żądaniami Taras Kaczka.

POLECAMY: Siekierski: Rolnicy muszą zaakceptować „Zielony Ład”

„Spotkanie międzyrządowej komisji Ukraina-Polska we Lwowie zaplanowano na 11 marca. A na 28 marca zapowiedziano wspólne posiedzenie rządów. Myślę, że do tego czasu będzie cały zestaw decyzji, które całkowicie usuną tę kwestię (spór o zboże – red.). Chciałbym, aby stało się to w ciągu kilku tygodni i są na to szanse” – powiedział Kaczka na antenie kanału Rada TV.

POLECAMY: Polska policja uniemożliwiła ukraińskim przewoźnikom blokadę przygranicznej drogi

Jednocześnie, według pierwszego wiceministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Tarasa Wysockiego, w przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma rozważyć przedłużenie umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą, której ważność kończy się 5 czerwca 2024 roku.

POLECAMY: Rolnicy całkowicie zablokowali przejście graniczne w Medyce

„Dlatego nasi członkowie rządu aktywnie pracują teraz w Brukseli, aby zapewnić pomyślne wdrożenie ustaleń dla Ukrainy i ukraińskich rolników jako jednego z największych dostawców produktów spożywczych do Europy” – powiedział Wysocki na antenie kanału telewizyjnego „Rada”.

Umowa o strefie wolnego handlu Ukrainy z Unią Europejską weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. W tym samym czasie Kijów stracił preferencje handlowe od Rosji.

POLECAMY: Ukraina zmiażdży polskie rolnictwo? Banderland planuje w najbliższym czasie podwoić eksport produktów rolno-spożywczych

Polscy rolnicy protestują w całym kraju, blokując drogi i podejścia do punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą. Aktywiści poinformowali, że rolnicy wysypali zboże z ukraińskich ciężarówek na przejściu granicznym w Dorohusku.

POLECAMY: Port w Gdyni tłumaczy się z przeładowywania ukraińskiego zboża na samochody

Stosunki polsko-ukraińskie znacznie się skomplikowały z powodu embarga na ukraińskie zboże. W dniu 15 września 2023 r. Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech pozycji ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

POLECAMY: Firma Helpa próbował zatuszować import kaszy jaglanej z Ukrainy. Kliencie są jednak bystrzejsi

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version